اخبار

برپایی سوگواره «چَمَر گَه» در خرم‌آباد/آیین‌های مذهبی احیا می‌شود

برپایی سوگواره «چَمَر گَه» در خرم‌آباد/آیین‌های مذهبی احیا می‌شود
همزمان با فرارسیدن ایام سوگواری محرم و صفر سوگواره سوگ‌نوازی و سوگ‌سرایی «چَمَر گَه» در خرم آباد برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خرم آباد،عباسی مدیر انجمن موسیقی استان لرستان ،درباره جزییات سوگواره «چَمَر گَه» بیان کرد: طبق تازه ترین برنامه ریزی های انجام گرفته آذر ماه امسال به همت انجمن موسیقی و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان سوگواره «چَمَر گَه» در مجتمع فرهنگی هنری شهید آوینی شهر خرم آباد برگزار می شود.

وی ادامه داد: این سوگواره در سه بخش سرنانوازی مقام های سوگ از جمله «چمری»، «رارا»، «سحری»، «پاکتلی»، «دنگ دال» و «هه رو هه رو»، نوحه سرایی با گویش های لری، لکی و بختیاری و مقاله نویسی میزبان علاقه مندان موسیقی اقوام ایران است. این سوگواره با هدف استعدادیابی هنرمندان جوانی است که می توانند حافظان ارزشمندی برای موسیقی منطقه لرستان باشند.

 

مدیر انجمن موسیقی استان لرستان گفت: متاسفانه طی سال های اخیر آیین ها و رپرتوارهای مربوط به مراسم عزاداری به شدت در حال تحریف شدن است به همین جهت ما به سهم خود تلاش می کنیم تا با برگزاری این سوگواره شرایطی را برای اجرای واقعی و اصیل این آیین ها فراهم کنیم تا بیش از این در چارچوب تحریف قرار نگیرد. اضافه کردن بخش مقاله نویسی هم در راستای نگاه علمی است و امیدوارم فضا به گونه ای هدایت شود که موسیقی اقوام بیشتر از گذشته در مناطق مختلف کشورمان مورد توجه قرار گیرد.

عباسیان در پایان با اشاره به رقابتی بودن این سوگواره توضیح داد: مذاکرات اولیه ای با استاد علی اکبر شکارچی و تعدادی دیگر از هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان انجام گرفته تا از این عزیزان به عنوان هیات داوران بهره مند شویم. با توجه به تخصصی بودن این سوگواره و دقت نظری که برای انتخاب آثار برگزیده داریم تلاش داریم تا از متخصصان موسیقی منطقه لرستان برای داوری دعوت کنیم که قطعا در ارتقای سطح علمی این برنامه تاثیرگذار خواهد بود.

۵ مهر ۱۳۹۶ ۱۳:۴۸
روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاداسلامی شهرستان خرم آباد |

نظرات بینندگان

.
۱۳۹۶/۱۲/۰۲
5
0
0

هنر یعنی زندگی کردن و دوست داشتن..اما در شهری که خورشید را به قیمت شمعی نمیخرند پروانه شدن یعنی تباهی..در شهرستان خرم آباد شهری که هنرش زبانزد خاص و عام است، جایی برای هنرمندان نیست.متاسفانه اخیرا در نمایشگاه ارشاد خرم آباد مشاهده شده با هنرمندانی که آثار
خود را در این مکان به نمایش گذاشته بودن بدترین رفتارها شد ..توهین ،تحقیر،ضبط تابلوها و لغو نمایشگاه.در شهری که نه از هنر حمایت میشود نه از هنرمند جایی برای پیشرفت جوانان نخواهد ماند.کاش به جای خاموش کردن صدای اعتراضات فکری به حال دل پر درد هنر


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید