اخبار

نقد و بررسی کتاب "خط پایان" در نمایشگاه کتاب لرستان

نقد و بررسی کتاب "خط پایان" در نمایشگاه کتاب لرستان
کتاب "خط پایان" نوشته ی محمد تقی عزیزیان با حضور علاقه مندان به این کتاب در یازدهمین نمایشگاه کتاب استان نقد و بررسی شد .
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خرم آباد، نشست تخصصی نقد و بررسی کتاب «خط پایان»، شنبه، اول مهرماه، با حضور علی نوری، سامان سپهوند و محمدتقی عزیزیان، نویسنده کتاب، در سالن همایش‌های نمایشگاه کتاب لرستان، برگزار شد.
در این نشست که جمعی از پژوهشگران، نویسندگان، ناشران و فعالان عرصه کتاب حضور داشتند، علی نوری، مدیر گروه ادبیات دانشگاه لرستان با اشاره به مباحث زیباشناسی ادبی بهره‌گیری نویسنده خط پایان از عناصر خاطره‌نویسی و پهلو زدن متن کتاب بین خاطره و داستان و تاریخ نگارش اثر خط پایان را نقطه عطفی در ادبیات دفاع مقدس لرستان دانست و بر ضرورت توجه به وجهه ادبی آثار دفاع مقدس تاکید کرد.
وی افزود: نگارنده با داشتن تحصیلات آکادمیک ادبیات فارسی و تسلط بر حوزه زیباشناسی متون با بهره‌گیری از صناعات ادبی و تشبیهات به جا بر غنای متن افزوده است.
در ادامه سامان سپهوند، دیگر منتقد جلسه توجه به رفرنس‌های تاریخی و معرفی اعلام و اشخاص را از ضرورت‌های کار دانست و بیان کرد: وجوه ادبی می‌تواند به زیبایی کار کمک کند، اما با رعایت احتیاطی که کار را از ورطه داستان‌نویسی صرف نجات دهد.
روح‌الله سلیمانی، نویسنده کتاب «مردی به نام اسلام» کتاب خط پایان را اثری موفق دانست که از باورپذیری و وفاداری به موضوع از نکات مهم و تاثیرگذار کار بود.
وی ادامه داد: روایت همگن و روان خط پایان، مخاطب را تا پایان کار همراه می‌کند، تصاویر ماندگار همراه با خط مبدا در متن از دیگر شاخصه‌های اثر بود و شجاعت نویسنده در انتخاب موضوع کرخت به شکست در خرمشهر می‌شود از دیگر نکات برجسته کتاب خط پایان است.
در ادامه محمدتقی عزیزیان، نویسنده کتاب خط پایان با بیان این‌که راوی این کتاب جهانبخش مرادی است، گفت: او از فرماندهان آخرین گردان است که خرمشهر را در حال سقوط می‌بیند.
وی توجه به سوژه‌های شکست را از ظرفیت‌های ادبیات دفاع مقدس دانست و افزود: کتاب خط پایان مورد توجه نویسندگان خاص ادبیات انقلاب و دفاع مقدس کشور نظیر اساتید راضیه تجار، محمدرضا سرشار، علی نوری و... قرار گرفته است.
در پایان برنامه با اهدای هدایایی از دکتر علی نوری، سامان سپهوند و محمدتقی عزیزیان تجلیل شد.
۲ مهر ۱۳۹۶ ۱۱:۴۰
روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاداسلامی شهرستان خرم آباد |

نظرات بینندگان

.
۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
0
0

هنر یعنی زندگی کردن و دوست داشتن..اما در شهری که خورشید را به قیمت شمعی نمیخرند پروانه شدن یعنی تباهی..در شهرستان خرم آباد شهری که هنرش زبانزد خاص و عام است، جایی برای هنرمندان نیست.متاسفانه اخیرا در نمایشگاه ارشاد خرم آباد مشاهده شده با هنرمندانی که آثار
خود را در این مکان به نمایش گذاشته بودن بدترین رفتارها شد ..توهین ،تحقیر،ضبط تابلوها و لغو نمایشگاه.در شهری که نه از هنر حمایت میشود نه از هنرمند جایی برای پیشرفت جوانان نخواهد ماند.کاش به جای خاموش کردن صدای اعتراضات فکری به حال دل پر درد هنر


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید