اخبار

کارگاه "شیوه های نگارش فارسی در مطبوعات" در نمایشگاه کتاب لرستان برگزار شد

کارگاه "شیوه های نگارش فارسی در مطبوعات" در نمایشگاه کتاب لرستان برگزار شد
کارگاه "شیوه های نگارش فارسی در مطبوعات" با حضور محمود کوماس جودکی در حاشیه یازدهمین نمایشگاه کتاب لرستان برگزار شد .
محمود کوماس جودکی امشب در کارگاه آموزش روزنامه نگاری با رویکرد شیوه نگارش فارسی در مطبوعات که در حاشیه یازدهمین جشنواره کتاب لرستان برگزار شد اظهار کرد: اولین کار در نوشتن مشخص کردن هدف بوده و در رسانه این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی خاطر نشان کرد: متاسفانه اهداف شخصی و شخصی محوری و مطالبه شخصی در رسانه ها به اوج خود رسیده است.
این فعال رسانه ای با بیان اینکه اگر بخواهیم به اعتلای توسعه و فرهنگ دست پیدا کنیم بایستی هدف را مشخص کنیم بیان داشت: مشخص کردن هدف با شرایط موجود تحقق پیدا نخواهد کرد مگر اینکه منفعت طلبی را جایگزین شخصیت محوری کنیم.
این فعال رسانه ای با اشاره به اینکه کانال ارسال پیام برای مخاطب از اهمیت بالایی برخوردار بوده افزود: امروز متاسفانه با بحران مخاطب روبه رو هستیم به نحوی که روزنامه نگاری توسعه به روزنامه نگاری معیشتی تبدیل شده است.
کوماس جودکی تصریح کرد: برای مخاطب بایستی سطوح بندی و نیاز سنجی صورت گرفته به گونه ای که می توان در رسانه خوذد برای هر نیاز مخاطب صفحه و بخش جداگانه ای در نظر گرفته شود.
وی با ابراز اینکه میز صبحانه نشریه ای امروز وجود ندارد خاطر نشان کرد: مخاطب نمی داند چه روز وو چه لحظه ای منتظر دریافت نشریه مورد علاقه خود بوده و یک نوع سردرگمی برای مخاطب ایجاد می شود.
مدرس کارگاه آموزش روزنامه نگاری با رویکرد شیوه نگارش فارسی در مطبوعات یادآور شد: مخاطب که دیده شود رسانه ارزش پیدا کرده و ما به دنبال مخاطب فعال و نه منفعل هستیم.
کوماس جودکی کوتاهی و ایجاز را مهمترین نوع نوشتن دانست و افزود: کوتاه نویسی ارزشی بالاتر از کم نویسی دارد، کوتاه نویسی یعنی مغز کلام گفته شود و در کم نویسی، کلام  دارای محتوا و مغز نیست.
این فعال رسانه ای با بیان اینکه نوشتن در رسانه های مختلف، متفاوت بوده عنوان کرد: مخاطب در رادیو با گوش تصویر درست کرده و مخاطب تلویزیون با چشم تفسیر درست کرده و برای مخاطب روزنامه باید تحلیل و تفسیر صورت گیرد.
مدرس کارگاه آموزش روزنامه نگاری با رویکرد شیوه نگارش فارسی در مطبوعات خاطر نشان کرد: ساده نویسی، نقل قول، پیشینه و سابقه، استدلال و منطق، روایت و حکایت، رنگ و توصیف، مقایسه، نشان دادن و اطلاع دادن از اجزای یک نوشته است.
وی اصل و رکن اساسی گزارش را سه بخش مشاهده، مطالعه و مصاحبه عنوان و یادآور شد: مشاهده یعنی به تصویر کشیدن هر آنچه دیده شده، مطالعه به معنای جمع آوری اطلاعات بوده و نهایتا مصاحبه سه بخش گزارش است.
کوماس جودکی ادامه داد: تیتر یک خبر به غیر از مقاله ها و گزارش های تفصیلی بایستی مستقل، کامل، و فعل داشته باشد و میان تیتر نیز در بین متن و به عنوان پاگرد استفاده می شود.
۳۱ شهریور ۱۳۹۶ ۱۳:۴۵
روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاداسلامی شهرستان خرم آباد |

نظرات بینندگان

.
۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
0
0

هنر یعنی زندگی کردن و دوست داشتن..اما در شهری که خورشید را به قیمت شمعی نمیخرند پروانه شدن یعنی تباهی..در شهرستان خرم آباد شهری که هنرش زبانزد خاص و عام است، جایی برای هنرمندان نیست.متاسفانه اخیرا در نمایشگاه ارشاد خرم آباد مشاهده شده با هنرمندانی که آثار
خود را در این مکان به نمایش گذاشته بودن بدترین رفتارها شد ..توهین ،ضبط تابلوها و لغو نمایشگاه.در شهری که نه از هنر حمایت نمیشود جایی برای پیشرفت جوانان نخواهد ماند.کاش به جای خاموش کردن صدای اعتراضات فکری به حال دل پر درد هنرمندان میکردند.


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید