اخبار

برگزاری کارگاه آموزشی فرهنگ کار و کارآفرینی در نمایشگاه کتاب لرستان

برگزاری کارگاه آموزشی فرهنگ کار و کارآفرینی در نمایشگاه کتاب لرستان
کارگاه آموزشی فرهنگ کار و کارآفرینی در راستای اقتصاد مقاومتی با حضور دکتر میثم هاشمی در حاشیه یازدهمین نمایشگاه کتاب لرستان برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خرم آباد ، مدرس کارگاه فرهنگ کار و کارآفرینی اظهار کرد: مانند خیلی از مفاهیم جامعه شناسی تعریف ثابتی از فرهنگ وجود ندارد.
وی خاطر نشان کرد: به طور کلی می توان فرهنگ را به ان گونه معنی کرد که فرهنگ یعنی کلیه دست آوردهای مادی و غیر مادی بشر که از گذشته تا کنون برای وی به جا مانده است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه هیچ واقعه بشری رخ نداده مگر اینکه فرهنگی و یا جامعه شناختی بوده بیان داشت: فرهنگ دارای ویژگی و کارکردهای مختلفی است از جمله اینکه فرهنگ عام بوده اما خاص نیز است به این معنی که عموم مردم دارای فرهنگ بوده و مردم مناطق مختلف فرهنگ خاص خود را نیز دارند.
هاشمی به دیگر ویژگی های فرهنگ اشاره و یادآور شد: فرهنگ ثابت بوده اما متغیر به نحوی که ظاهر فرهنگ ثابت بوده اما تغییر فرهنگ به آهستگی رخ می دهد و فرد به طور سریع متوجه تغییر فرهنگ نمی شود.
وی ادامه داد: فرهنگ اجباری بوده و اما اختیاری نیز است و فرد بدون اینکه متوجه گردد در پروسه فرهنگ پذیری قرار می گیرد، همچنین فرهنگ قابل انتقال بوده و نیازهای بشر را تامین می نماید.
دکترای جامعه شناسی درخصوص کارکردهای فرهنگ نیزاظهار کرد: فرهنگ کارکرد تمایز بخشی داشته و مردم هر منطقه را از هم جدا می کند، فرهنگ نیازها را در قالب هنجارها سازماندهی کرده و سبب کنترل رفتار نیز می گردد.
استاد دانشگاه جهاد دانشگاهی لرستان با ابراز اینکه در دین مبین اسلام بر انجام کار توصیه اکید شده،عنوان کرد: کار در لغت به معنای عمل و کردار بوده و در اصطلاح فعالیتی ذهنی و جسمی بوده که منجر به تولید و ارائه خدمت گشته و در پایان با دریافت مزد همراه است.
هاشمی تصریح کرد: برای کارآفرینی سه مولفه خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی لازم بوده و تا این سه مولفه فراهم نگردند کارآفرینی صورت نخواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه خلاقبت ذاتی نبوده افزود: خلاقیت به معنای تولید کاری ارزشمند و اصیل بوده و البته این خلاقیت باید در چارچوب های خاص خود صورت گیرد.
دکترای جامعه شناسی در خصوص موانع خلاقیت گفت: اطاعت بی پون و چرا از قوانین و همچنین اصرار بر علمی فکر کردن از مهمترین موانع بر سر راه خلاقیت است.
هاشمی خاطر نشان کرد: کارآفرین تفاوت ایجاد می کند، سرمایه ایجاد می کند، در مقابل سختی ها خویشتن دار بوده و برای استفاده از موقعیت ها خود را به خطر انداخته و نهایتا برای آینده برنامه ریزی می کند.
استاد دانشگاه جهاد دانشگاهی از موارد و موانع شکست در پروسه کارآفرینی گفت و خاطر نشان کرد: حرکت بدون داشتن برنامه منسجم، قیمت گذاری غلط، فقدان سرمایه انسانی مناسب، غفلت از ارزیابی ها و در نظر نگرفتن بازار رقابت از جمله عوامل شکست در پروسه کارآفرینی است.
وی با بیان اینکه کارآفرینی به سه شکل فردی، سازمانی و شرکتی بوده بیان داشت: شناسایی و ارزیابی فرصت ها، تدوین طرح تجاری، تامین منابع مورد نیاز و اداره محل کارآفرینی از جمله مراحل برای کارآفرینی است.
هاشمی تصریح کرد: کشور ایران از سال ٨٠ پی به اهمیت کارآفرینی برده و در این راستا اقداماتی در راستای تحریک انگیزه ها، پرورش ویژگی ها و آموزش مهارت ها انجام داده است.
دکترای جامعه شناسی با اشاره به نقش کارآفرینان در جامعه گفت: ایجاد اشتغال مهمترین نقش کارآفرین است همچنین عامل انتقال فرآوری، عامل تعادل در اقتصادهای پویا و عاملی برای رقابت است.
استاد دانشگاه جهاد دانشگاهی یادآور شد: واژه اقتصاد مقاومتی اولین بار در سال ٨٩ در دیدار مقام معظم رهبری با کارآفرینان مطرح شد و رهبر انقلاب برای آن چهار رکن الگوی مصرف، فرهنگ اشتغال، اصلاح الگوی مصرف و استفاده از ظرفیت های داخلی عنوان کردند.
۳۱ شهریور ۱۳۹۶ ۱۳:۲۳
روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاداسلامی شهرستان خرم آباد |

نظرات بینندگان

.
۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
0
0

هنر یعنی زندگی کردن و دوست داشتن..اما در شهری که خورشید را به قیمت شمعی نمیخرند پروانه شدن یعنی تباهی..در شهرستان خرم آباد شهری که هنرش زبانزد خاص و عام است، جایی برای هنرمندان نیست.متاسفانه اخیرا در نمایشگاه ارشاد خرم آباد مشاهده شده با هنرمندانی که آثار
خود را در این مکان به نمایش گذاشته بودن بدترین رفتارها شد ..توهین ،ضبط تابلوها و لغو نمایشگاه.در شهری که نه از هنر حمایت نمیشود جایی برای پیشرفت جوانان نخواهد ماند.کاش به جای خاموش کردن صدای اعتراضات فکری به حال دل پر درد هنرمندان میکردند.


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید